čtvrtek 3. října 2013

Bylinky co ladí k podzimu ...

Podzim přináší spoustu nových sezónních surovin. S nimi i možnosti na nové bylinkové pokrmy inspirované proměnu přírody i našich chutí. Jak jsou na tom čerstvé tom bylinky?  Zvlášť ty, které jsme si přivezli ze středomoří se bojí prvních mrazíků. Když klesne teplota pod 10, přestávají bujně růst a okolo nuly je definitivně po nich. Využijte poslední možnosti a udělejte si zásoby na období, kdy čerstvé bylinky najdete jen ty bez chuti v supermarketu. Sušte, zamražujte, používejte k ochucení olejů a octů... Zima bude letos prý dlouhá.


Plodinou, která vždy bezpečně hlásá "léto už je pryč" je dýně. Nepřeberné množství druhů barví okenní parapety i zápraží. Já vyhledávám pouze ty druhy, které jsou chuťově na výši. Oblíbil jsem si hokajdo.

Asi vás to nepřekvapí, ale i dýni sluší bylinky! Přidejte bazalku do dýňové polévky, šalvěj pro ochucení dýňového rizota nebo těstovin a nebo dýni prostě jen pečte postříkanou olejem, s hrubozrnou solí, trochou pepře a bylinkami dle chuti. Já rád používám tymián či rozmarýn. Skvělá je také směs všech čerstvých provensálských bylinek. Tajný tip: někdy kápnu ještě citronovou šťávu a přidám i trochu kůry ... Když dýni nechci servírovat samotnou, ale jako přílohu,  přihodím jí do pekáče, kde právě dokončuji přípravu masa - třeba drůbeže. Šťáva se pak s chutí bylinek společně vsákne dovnitř do dýně. Nemám na pečené dýni kůrčičku, ale intenzita chuti ji nahradí. Bylinkami na pekáči nešetřete dýně to snese a hosté nebo rodina ocení.

Žádné komentáře:

Okomentovat