čtvrtek 17. května 2012

Treska s bylinkovým přelivem z máty a oregána

Dnes skóruje Máta a Oregáno!

Nejradši mám recepty, kde se na jeden řádek vejdou suroviny, na druhý jejich příprava a vznikne dokonalá chuť, kterou pak nemůžu vyhnat z chuťových pohárků a z hlavy. Tahle středomořská úprava ryby k nim určitě patří.


Ingredience: filet z tresky, Máta, Dobromysl neboli Oregáno, česnek, citron, jemný olivový olej, pepř a sůl.

Jak na to? Smíchám citronovou št´ávu s olejem v poměru jako používám pro intenzivnější salátovou zálivku. Přidám bylinky nasekané na hrubo a česnek nakrájený na jemné plátky. Osolím, opepřím. Rybu pocitróním a po chvíli osuším, nasolím a opepřím a na sucho ogriluji, přendám na tlíř a pořádně poleji připravenmým sosem. Hotovo. Úspěch zaručen.

Recept funguje vzhledem k intenzivní chuti bylinek, česneku a citronu i k rybám, které jsou chuťově výraznější. Mořských rybek, kterým bude tato úprava slušet je však spousta. Experimentujte!

K receptu mě inspirovala velmi obdobná úprava ryby v legendární restauraci Uri Buri. Tenhle fish&seefood restaurant naleznete v starobylém izraelském přístavu Akko nedaleko libanonských hranic. Bez pochyby patří k jednomu z majstrštichů tamějšího šéfkuchaře Uriho. Můžou za to především dokonale čerstvé suroviny v prvotřídní kvalitě.

Žádné komentáře:

Okomentovat